Błyskawica szuka rozwiązania problemów z płynnością w sieci Bitcoin’s Lightning Network

Bitcoin Lightning Network uruchomi swój własny Basen Płynności o nazwie Lightning Pool.
Rozwiązanie P2P, które nie jest oparte na systemie powierniczym, rozwiąże długoterminowy problem ograniczonej płynności przychodzącej.
Inwestycja będzie początkowo ograniczona do 10 BTC
Twórcy sieci Lightning Network Lightning Labs ogłosili 2 listopada, że uruchamiają rozwiązanie płynnościowe nazwane Lightning Pool. Usługa ta będzie całkowicie niekomercyjna i będzie działać na zasadzie peer-to-peer. Ryan Gentry, szef działu rozwoju biznesu w Lightning Labs, napisał:

„Dziś ogłaszamy premierę Lightning Pool, rynku nie tylko stacjonarnego, ale również peer-to-peer dla operatorów węzłów piorunowych, którzy będą kupować i sprzedawać kanały. Lightning Pool ułatwia natychmiastową akceptację płatności Lightning i otwiera nową możliwość zarabiania na bitcoin poprzez sprzedaż dostępu do płynności na Lightning“.

Lightning Labs wreszcie zajmuje się kwestiami płynności LN

Deweloperzy i operatorzy węzłów wykorzystujący Lightning Network do transferu Bitcoin BTC, 8,03% skarżyło się na problemy z zapewnieniem wystarczająco wysokiej płynności wejściowej od samego początku istnienia Lightning Network w 2018 roku. Według nich płynność wejściowa jest „ograniczonym zasobem, którego efektywna alokacja wymaga czasu i umiejętności“. Do niedawna operatorzy węzłów i deweloperzy musieli polegać na sprzedaży pozagiełdowej (OTC) i grupach dyskusyjnych, aby rozwiązać równanie płynności. Ponieważ takie podejście ograniczało przyjęcie rozwiązania skalującego, za konieczne uznano wdrożenie znormalizowanego rozwiązania, takiego jak nowa Pula Piorunów.

Podążając za przykładami innych łańcuchów blokowych i aplikacji, zespół Lightning Labs zdecydował się przyjąć podejście niestacjonarne, które każdy może zapewnić płynność puli bez polegania na zaufanej stronie trzeciej, za co jest nagradzany większą ilością BTC. Bodźcami są ci, którzy dostarczają płynność z puli. Lightning Labs napisał:

„Do tej pory nowe węzły nie mogły wiedzieć, gdzie ulokować swój cenny kapitał i nie mogły zasygnalizować swojej potrzeby płynności przychodzącej… Jednak dzięki Basenowi nowe węzły mogą teraz po prostu ulokować swój kapitał w puli (a także składać oferty na nowe przychodzące dla siebie), i ufać, że siły rynkowe skierują swoją płynność tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna“.

Początek produktów Lightning Finance (LiFi)
Faza testów nowego Basenu Piorunowego będzie początkowo ograniczona do wybranych wiodących portfeli kryptograficznych i giełd. Ponadto, kwota zamówienia będzie ograniczona do 10 BTC do momentu dokładnego przetestowania Puli. Po pomyślnym przejściu ostatnio ogłoszonego testu wytrzymałościowego puli, górny limit zamówienia zostanie podniesiony lub całkowicie usunięty. Co więcej, Ryan Gentry ujawnił, że Pula Błyskawic będzie wykorzystywała łańcuch cieni, który pozwoli na wdrożenie złożonej logiki na szczycie łańcucha blokowego Bitcoinów i pozwoli na transakcje poza łańcuchem.

Lightning Labs zauważa również, że podczas gdy jego Lightning Pool będzie miał cechy produktu zdecentralizowanego finansowania (DeFi) będzie również różnić się pod pewnymi względami, ustępując specjalną nazwę Lightning Finance (LiFi). Jedną z kluczowych różnic w stosunku do ustalonych protokołów DeFi jest to, że użytkownicy nie będą musieli przekształcać swoich BTC na pakowane BTC w celu uzyskania zysków.